Francis Dickoh, tv-ekspert hos DR og tidligere dansk mester med FC Midtjylland, forstår klubbens beslutning om at fyre Albert Capellas. Men FCM’s sportslige ledelse har et stort medansvar for nedturen, mener han. Foto: Anders Beier/DR

Fodboldekspert om trænerfyring: - Utålmodige FCM viser rettidig omhu

DR Sportens Francis Dickoh, der har spillerfortid i FC Midtjylland, forstår klubbens fyring af Albert Capellas, men frikender ikke den sportslige ledelse for ansvaret og ansættelsen af spanieren

Denne artikel er låst ...

Køb et abonnement på Sport Herning for at læse artiklen og meget mere. Sport Herning er for dig der gerne vil holde dig der ikke kan få nok af sport. Vælg dit abonnement herunder:

MobilePay

Hvorfor skal du betale for Sport Herning?

Fordi vores journalister følger spillerne tæt fra sidelinjen hver dag. Vi bringer analyser, fører debatter og tager dig med bag om spillet på banen i interviews og portrætter. Og god sportsjournalistik koster penge at lave.

Du kan også købe adgang i 24 timer? Klik her

Har du allerede et abonnement på Sport Herning eller Herning Folkeblad?
Klik her for at logge ind